středa 19. dubna 2017

Aktuální stav, aneb co se stalo od 2. varianty

témata, kterými se v současné době zabývám + co se změnilo na vybrané variantě od poslední konzultace a s čím si případně nevím rady:

1. kinosál


Už dlouhou dobu jsem řešil problém, jak zkonstruovat hlediště kina tak, aby vyhovovalo křivce viditelnosti, zároveň se dalo racionálně obsloužit schodištěm a zároveň nebylo příliš vysoké tak, aby příliš nezasahovalo do pavlače v 2. NP domu v Korunní ulici
Také jsem si nebyl jist velikostí plátna, šířkou uliček a poměry stran sálu...

To vše jsem vyřešil tím, že jsem zašel za panem Doc. Stýblem na konzultaci, která byla velmi prospěšná a která mi odpověděla na mnoho otázek.

Rozšířil jsem tedy původní šířku řady z 900 mm na 1200 mm a mírně upravil proporce sálu.
Po úpravě má z kapacity 256 míst kapacitu rovných 180 míst.

předchozí stav
aktuální stav

Problém se schody, křivkou viditelnosti a výškou střechy jsem vyřešil rozdělením hlediště na tři části, kdy každá má jiný stálý sklon a v rámci každé části mohu vytvořit stejné schody v krajní uličce.

2. autorampa do podzemí


Od zjištění, že od 25 parkovacích stání výše musí do podzemních garáží vést dvousměrná rampa jsem se potýkal také s problémem jak zkonstruovat takovou rampu, která bude dvoupruhová, bude splňovat všechny požadované sklony, odstupy a průjezdní šířky, ale zároveň se bude schopná zatočit o 90°.
Po dlouhém snažení jsem si na tento úkol sedl s kamarádem, který je již praktikující dopravní inženýr a navrhli jsme spolu takovou rampu, která všem požadavkům vyhovuje.
Mám tedy posvěcený návrh zatáčející rampy, který již nemusím měnit. Zbývalo ho aplikovat do domu.


Od začátku jsem držel stěžejní koncept: "Rampa do garáží využije sklonu hlediště v kině a stočí se pod něj."
Tento koncept se mi povedlo naplnit, bylo kvůli němu ovšem potřeba zvednout kinosál o půl metru nahoru, aby byly zachovány požadované světlé výšky. Tím mi ve foyer kina přibyly dvě rampy, které ale vlastně ničemu nevadí. Jsou samozřejmě v bezbariérovém sklonu.



3. vyřešení podzemních podlaží, tedy parkování



Podle HPP mi podle PSP vychází potřeba umístit do podzemí 45 stání, z toho 41 vázaných a 4 návštěvnická. Invalidní stání vychází 3.
Snažil jsem se tedy uspořádat parkování v podzemních podlaží tak, abych s ním už nemusel moc hýbat, aby vyhovovalo požadavkům daných byty a aby nevytvářelo problémy při umisťování instalačních šachet.
Zároveň už od začátku mám v plánu umístit do podzemí dostatečný počet sklepních kójí.

Došel jsem tedy k tomuto výsledku:
Vjezd z Blanické, dvoupruhová zatočená rampa (fialová), 1.PP s 21 stáními (stání bledě modrou přerušovanou čarou), komunikační jádra soustředěná do středu, spolu s výduchem z metra. Komunikace objíždí jádrový ostrov, sjezd po přímé rampě (oranžová) do 2.PP, kde je 24 stání. Mezi jádrovým ostrovem a rampami vzniká ideální prostor pro sklepní kóje (tmavě modrá přerušovaná čára) - v každém podlaží 15, každá o ploše zhruba 5 čtverečních metrů.
Celkem přesně 45 stání a 30 kójí.

4. přesunuté schodiště domu v Korunní


Po poslední konzultaci jsem komunikační jádro nejjižnějšího domu umístil do vnitřního, severozápadního rohu, aby mi nestrašilo na fasádě a také aby cesta na pavlače nebyla tak dlouhá.
Schodiště je v 1. NP napojeno na kinosál a řeším přes něj požární únik z kinosálu.





5. pokus o řešení dispozic bytů


Hodně mi vadí, že ještě nemám přesněji rozpracované dispozice bytů. O ty jsem se poměrně dlouho snažil, pro každý byt mám představu, jak by konkrétní dispozice měla vypadat, ale narazil jsem na nepříjemný problém, který mě přiváděl k zoufalství: pokaždé, když jsem se do nějakého místa rozhodl umístit instalační šachtu, zjistil jsem, že v 1. PP ústí uprostřed komunikace a tedy že v tomto místě být nemůže. Bojoval jsem s tímto problémem dlouho ale marně. Obzvláště špatná je situace u většího bytu v prostředním domě, který se celý nachází nad rampou.




Obrovským kamenem spadlým ze srdce je dnešní zjištění, že šachta se dá mezi stropem a podhledem zahnout a ve spádu odklonit mimo komunikaci. To mi umožní udělat šachty, kde chci, a budu moci dispozice konečně navrhnout. To bude mým bezprostředně dalším krokem. Už se na to zase těším.

6. foyer kina a jak do něj umístit pokladnu


Tímto problémem jsem se zatím zabýval spíše méně...
Nakreslil jsem si pohled do foyer, abych věděl, jak bude tak vysoký a široký prostor působit a došel jsem k závěru, že proporčně je poměrně v pořádku. Bude ale potřeba promyslet, jak se budou chovat stěny, podlaha a podhled...
Otázku kam umístit pokladnu dále řeším, ale zatím jsem pro variantu vstupní prostor celkově zúžit přidáním pokladny a občerstvení na pravou stranu. Prostoru na ukrojení je hodně, na skice je posunutí lehce naznačeno.


7. hledání ideálního okna


Dalším paralelně řešeným problémem je hledání ideálního okna.
Kreslím si okna a pozoruju, jak na mě působí.
Zatím mám jasno v těchto aspektech:
- okno by mělo být symetrické
- mělo by být dělené
- mělo by působit spíše staticky a nemělo by znejisťovat
- jak větrací části, tak ty otevíravé
- dřevěné rámy
- tmavé rámy
- šambrány s výrazem okna neuvěřitelně pohnou 



můj aktuální favorit



8. vstup z nároží


V neposlední řadě se zabývám otázkou nároží, protože s ním nejsem úplně spokojen. Přemýšlím o variantě zapuštění vstupu v nároží více dovnitř.

bez zapuštění


Žádné komentáře:

Okomentovat